OFERTA
Flebologia
Wykonywane zabiegi
Zapoznaj się z pełną ofertą zabiegów wykonywanych w Centrum Medycyny Estetycznej dr Kawa i umów się na wizytę w jednej z naszych placówek w dogodnym dla siebie terminie.
Chirurg, przeprowadzający operację usunięcia żylaków kończyny dolnej, musi usunąć zmienione chorobowo główne żyły – odpiszczelową lub odstrzałkową. Pacjentowi wykonuje się dwa nacięcia, pierwsze w pachwinie (jeśli usuwana jest niewydolna żyła odpiszczelowa) lub pod kolanem (jeśli niewydolna jest żyła odstrzałkowa), a drugie w okolicach kostki.
Przez pierwsze nacięcie lekarz wprowadza do żyły sondę (fachowo nazywaną stripperem) przypominającą swoim kształtem nitkę lub cieniutki kabel, którą następnie przesuwa w kierunku kostki. W następnym kroku lekarz przymocowuje stripper do niewydolnej żyły i usuwa ją w całości. Po usunięciu głównej żyły lekarz podwiązuje jej mniejsze obwodnice. Choć brzmi to dość brutalnie, to wbrew pozorom stripping jest zabiegiem z reguły bezbolesnym. Zabieg trwa około godziny.
Rodzaj znieczulenia przy operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych
Operację usunięcia żylaków kończyny dolnej wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym.
Korzyści operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych:
• pozostają niewielkie blizny po zabiegu,
• po operacji Pacjent szybko powraca do aktywności (szybka rekonwalescencja),
• pacjent wraca do domu następnego dnia po operacji,
• niskie ryzyko niepowodzenia i nawrotu żylaków.
Wskazania do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych
Wskazaniem do przeprowadzenia operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej jest niewydolność zastawek żylnych i naczyń przeszywających potwierdzone przez badanie dopplerowskie (USG dopplerowskie).
Przed operacją usunięcia żylaków kończyn dolnych
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu operacji usunięcia żylaków zleca się zazwyczaj badanie USG – Doppler. W rezultacie badanie to umożliwia precyzyjny ogląd żył ze względu na ich możliwe uszkodzenia i jest nieobciążające dla chorego. Badania te pozwalają na całościowa ocenę żył, diagnostykę patologii i podjęcie prawidłowej decyzji odnośnie strategii postępowania terapeutycznego. Do samej operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej należy dobrze się przygotować. Operowana kończyna zostanie w dniu zabiegu pozbawiona owłosienia (na oddziale).
Czas i przebieg rekonwalescencji
Po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej na nogach powstają krwiaki, które wchłaniają się w ciągu kilku tygodni. Ból po operacji jest umiarkowany, najbardziej nasila się około 4 dnia po zabiegu. Powrót do pracy jest możliwy po około 2-4 tygodniach po zabiegu.
Efekty operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych
Operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej daje świetny efekt kosmetyczny i przynosi ulgę, związaną z ustąpieniem wszelkich dolegliwości, wynikającymi z obecności żylaków (ból, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie nóg itp.).
Zalecenia po operacji
Co ważne, w celu uzyskania lepszego efektu kosmetycznego i uniknięcia nawrotu żylaków, po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej zaleca się noszenie w ciągu dnia przez 4-6 tygodni od wykonania zabiegu pończoch uciskowych.
Przeciwwskazania do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych
Operacja żylaków kończyny dolnej jest przeciwwskazana u pacjentów z niedokrwieniem kończyny, niedrożnością żył głębokich uda i skazą krwotoczną. Kobiety w ciąży powinny być operowane dopiero po rozwiązaniu. Operację można rozważyć u osób z nawracającą zakrzepicą żylaków, z powikłaniami choroby żylnej lub z nasilonymi dolegliwościami.
Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej to idealny wybór dla osób, które zmagają się z problemem żylaków nóg, jest to jedna z metod ich leczenia, wyróżniająca się wysoką skutecznością. Nowoczesna technologia pozwala wykorzystać laser do usunięcia zmian żylakowych i uzyskać estetyczne rezultaty. A trudno o inną metodę, która umożliwi uzyskanie tak dobrych rezultatów.
Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu laserowego usunięcia żylaków pacjent musi się odpowiednio przygotować. Wizytę powinny poprzedzić badania. Przede wszystkim należy wykonać USG Doppler żył.
Specjalista przeprowadzający zabieg laserowego usunięcia żylaków może zlecić dodatkowe badania, a także wskazać na konieczność odstawienia leków zawierających hormony, przede wszystkim tabletek antykoncepcyjnych, nawet na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe to po konsultacji z lekarzem, na czas zabiegu może być konieczne ich odstawienie lub zamiana na inne. Warto wcześniej ogolić miejsca na ciele, w których przeprowadzane będzie laserowe usuwanie żylaków. Dwie godziny przed planowanym zabiegiem powinno się ograniczyć przyjmowanie pokarmu.
Przebieg laserowego usuwania żylaków
Zabieg trwa ok. 45 – 60 minut, w zależności od rozległości obszaru, na którym znajdują się żylaki. Cały proces przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu światłowodu do żyły pniowej.
Wiązka lasera wytwarza energię cieplną, za pomocą której dokonywana jest ablacja, czyli zamknięcie niewydolnej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej. Cały proces jest mało inwazyjny i może być niemal bezbolesny dla pacjenta. W czasie jednego zabiegu można usunąć żylaki z dwóch nóg.
Po zabiegu okres rekonwalescencji jest krótki i trwa do kilku dni.
Jakie są efekty zabiegu laserowego usuwania żylaków?
Wykorzystanie wiązki lasera do usunięcia żylaków sprawia, że efekty są widoczne szybciej niż w przypadku tradycyjnych, inwazyjnych metod. Wszelkie krwiaki, przebarwienia i zgrubienia są mniejsze i szybciej znikają. Zaraz po zakończonym zabiegu na nogę zakłada się pończochę uciskową.
Pełny powrót do sprawności fizycznej następuje szybciej niż po inwazyjnych zabiegach usuwania żylaków. Zastosowanie wiązki lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a sam zabieg połączony z odpowiednimi zmianami w trybie życia może zapewnić trwałą poprawę.
Aby cieszyć się lepszymi efektami w przypadku rozległych żylaków, tak zwanych pajączków czy współistnienia żylaków siatkowatych, kolejnym etapem leczenia jest mikroskleroterapia kompresyjna (leczenie pajączków rzadko kiedy odbywa się jednocześnie z leczeniem żylaków). Oprócz ablacji laserowej może być konieczne jednoczasowe wykonanie skleroterapii „piankowej”.
Przeciwwskazanie do laserowego usuwania żylaków
Do przeprowadzenia zabiegu laserowego usunięcia żylaków istnieje kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim nie można go wykonywać u osób, które mają zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze nieuregulowane żadnymi lekami, różnego rodzaju skazy krwotoczne czy infekcje ropne skóry oraz śluzówek.
Ponadto przeciwwskazaniem do przeprowadzenia ablacji laserowej jest nieuregulowana cukrzyca. Zabiegu nie można wykonać u kobiet w ciąży, natomiast wykonanie zabiegu w czasie karmienia piersią jest możliwe jednak pod kilkoma warunkami oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Usuwanie żylaków niekoniecznie musi wiązać się z ingerencją chirurgiczną oraz długotrwałą rekonwalescencją. Być może w Twoim przypadku wystarczy jedynie kilka specjalnych zastrzyków, aby w najbliższym sezonie wakacyjnym eksponować swoje zgrabne nogi.
Skleroterapia, polega na nastrzykiwaniu żylaków środkami powodującymi ich zarośnięcie, tzw. obliterację.
Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, dzięki czemu szpecąca siatka naczyń całkowicie zanika. Przy zabiegu stosowane są strzykawki wyposażone w bardzo cienkie igły, dzięki czemu cały zabieg jest prawie bezbolesny — nie wymaga znieczulenia.Metoda ta zazwyczaj stosowana jest w początkowym okresie choroby, kiedy głównymi objawami są niewielkie żylaki oraz teleangiektazje.
Najczęściej stosowanymi środkami podczas skleroterapii są polidocanol lub siarczan tetradecylu. W przypadku skleroterapii większych żylaków, a więc żył o średniej i dużej średnicy (powyżej 4 mm) podaje się powietrze, które rozpręża środek, dzięki któremu powstaje tzw. pianka. Opisany zabieg nazywany jest obliteracją piankową. Zadowalający efekt estetyczny może wymagać dokonania kilku zabiegów — w zależności od posiadanych rozległości zmian (w trakcie jednego zabiegu można maksymalnie wstrzyknąć cztery ampułki środka farmakologicznego). W określonych sytuacjach również większe żylaki mogą być leczone tą metodą.
Skleroterapia nie jest jednakże zabiegiem, który może być stosowany w każdym przypadku i u każdego pacjenta. Dzięki szeroko dostępnej diagnostyce USG żył kończyn dolnych, można zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego sposobu leczenia żylaków.
Zalecane jest, aby przed zabiegiem nie używać balsamów / maści na kończyny dolne. Kilka dni przed skleroterapią należy powstrzymać się od golenia nóg.
Po terapii należy unikać dłuższego stania oraz siedzenia. Przez kilka tygodni warto zrezygnować z ciepłych kąpieli i przebywania w saunie. Zalecane jest noszenie rajstop uciskowych, które wspomogą szybką regenerację.
Statystyki pokazują, że na problemy z żylakami w szczególności narażone są kobiety, choć i mężczyźni z nimi walczą. Najlepszym wyborem może okazać się miniflebektomia, czyli skuteczny, minimalnie inwazyjny oraz bezbolesnym zabieg.
Miniflebektomia – co to jest?
Miniflebektomia jest nowoczesnym i mało inwazyjnym zabiegiem często wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Polega na usuwaniu żylaków kończyn dolnych poprzez 1-2 milimetrowe nacięcia lub nakłucia skóry w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych. Zabieg z uwagi na swoją małą inwazyjność pozwala na pozbycie się dużych żylaków i jednoczesne uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego w krótkim czasie.
Często przeprowadza się ją łącznie z innymi technikami wykorzystywanymi w walce z żylakami, czyli: laseroterapią czy skleroterapią żylaków.
Jak przebiega ten zabieg?
Miniflebektomia, jak już wspomnieliśmy, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podawane jest ono w okolicy usuwanych żylaków. Do przeprowadzenia zabiegu stosowane są specjalne haczyki i inne delikatne narzędzia chirurgiczne. Wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia skóry, a żyły wyciąga się ponad powierzchnię. Następnie wiąże się ich końce i wycina. Niewielkie nacięcia goją się samoistnie lub wymagają założenia pojedynczych szwów.
Po wykonaniu miniflebektomii można szybko powrócić do codziennych aktywności zawodowych. Zazwyczaj jest to możliwe już po jednym dniu od zabiegu. Zaraz po wykonaniu miniflebektomii nie jest zalecane prowadzenie auta. Bezpośrednio po zabiegu należy chodzić. Czy miniflebektomia wymaga specjalnego przygotowania? Powinno się zadbać jedynie o to, aby w miejscu poddawanym zabiegowi skóra była czysta i gładka. Depilacja nie może być jednak przeprowadzana w dniu zabiegu, ponieważ to wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry. Najlepiej wykonać ją ok. 2 dni wcześniej.
Przeciwwskazania do zabiegu
Istnieją też przypadki, w których to wykonanie miniflebektomii nie jest zalecane. Przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia są m.in. stany zapalne skóry w miejscu, które ma być poddane zabiegowi. Miniflebektomia nie jest też przeznaczona dla osób ze świeżą zakrzepicą żył powierzchownych i problemami z krzepnięciem krwi. Zabieg nie może być wykonywany u kobiet w ciąży i w trakcie połogu.
Jakie efekty zapewnia miniflebektomia?
Zdecydowanie poprawia wygląd nóg i można to zauważyć niemal zaraz po zabiegu – na skórze nie ma już uwypukleń, które jeszcze do niedawna zwracały uwagę. Jednocześnie trzeba być świadomym tego, że minifelbektomi nie leczy niewydolności naczyń żylnych, ale usuwa jej skutki. Czas utrzymywania się efektów zabiegu zależy od odpowiedniej profilaktyki, stosowania się do zaleceń lekarza, a także indywidualnych uwarunkowań.
Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, że każda pacjentka jest zadowolona z zabiegu, a wyglądem swoich nóg nie musi martwić się na długi czas.
Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że nawet niewielkie pajączki mogą sprawić, że nasze nogi nie będą prezentowały się już jak dawniej. Przez ten problem wiele osób wręcz unika odsłaniania i eksponowania nóg. Aby pajączki nie były już dłużej przypadłością, z którą musimy się zmagać, proponujemy zabieg ich laserowego usunięcia.
Jest to całkowicie bezbolesna procedura, która nie wymaga dodatkowego znieczulenia. Pierwsze efekty dostrzeżemy już po pierwszym zabiegu, jednak specjaliści sugerują wykonanie całej serii kuracji, abyśmy mogli mieć stuprocentową pewność, że na trwałe pozbędziemy się tego problemu. Przyczyn popękanych naczynek na nogach jest bardzo wiele, jednak to przede wszystkim genetyczne predyspozycje zależą od tego, czy zmiany te u nas wystąpią i w jakiej skali. Są to często procesy, na które nie mamy wpływu, jednak możemy zapobiec im od zewnątrz.
Zabieg jest wykonany jednym z najlepszych na rynku, Laser ND-YAG Motus AY.
Wskazania:
- teleangiektazje, pajączki na nogach
- znamiona port wine
- naczyniaki rubinowe
Przeciwwskazania:
- ciąża i okres karmienia piersią
- świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza
- leki przeciwkrzepliwe
- aktywne zmiany chorobowe skóry
- aktywna choroba nowotworowa
- wszczepiony rozrusznik serca
- skłonności do powstawania bliznowców
- bielactwo
- podrażnienie skóry w miejscu zabiegu
- stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)
Przygotowanie do zabiegu:
Skóra poddawana zabiegowi nie powinna być opalona. Preparaty izotretynoiny, retinolu i innych pochodnych witaminy A należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem. Przez miesiąc nie należy też wykonywać głębokich peelingów, mikrodermabrazji, nie należy stosować preparatów z kwasami czy witaminą C. Preparaty z dziurawcem czy nagietkiem należy odstawić na tydzień przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu:
Skóra nie wymaga znieczulenia. Znieczulenie kremem jest przeciwskazane, gdyż obkurcza naczynia. Zabieg trwa zazwyczaj 15 – 45 minut, pacjent odczuwać może delikatne szczypanie, pieczenie, kłucie, ciepło, końcówka chłodząca minimalizuje doznania bólowe. Po zakończeniu zabiegu nałożony zostanie regenerujący preparat ochronny.
Po zabiegu:
Do codziennej aktywności można wrócić praktycznie natychmiast. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się drobne strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Przez tydzień wskazane jest używanie preparatu ochronnego wspomagającego regenerację, na przykład Cicalfate, Zinalfat, Cicaplast. Fotoprotekcja SPF 50 konieczna jest przez miesiąc po zabiegu. Przez tydzień należy unikać czynności prowokujących przegrzanie i przekrwienie skóry (intensywny wysiłek fizyczny, sauna, gorące kąpiele, spożywanie alkoholu).
KONTAKT
Do zobaczenia
Skontaktuj się z nami i umów się w jednej z naszych placówek.