OFERTA
Proktologia
Wykonywane zabiegi
Zapoznaj się z pełną ofertą zabiegów wykonywanych w Centrum Medycyny Estetycznej dr Kawa i umów się na wizytę w jednej z naszych placówek w dogodnym dla siebie terminie.
Guzki krwawnicze umiejscowione w kanale odbytu posiada każdy człowiek. Pełnią one ważną rolę. Są to małe „poduszeczki”, które wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu, pomagając w kontrolowaniu wypróżnień. W sytuacji, gdy guzki krwawnicze nadmiernie się rozciągną, a krew w nich zawarta nie odpływa całkowicie, pojawia się stan zapalny. Przedłużający się stan zapalny prowadzi do trwałych zmian chorobowych, które nazywamy „hemoroidami”.
Zabieg laserowego usuwania hemoroidów przy użyciu systemu ELVeS 1470 firmy (LHP – ang. Laser Hemorrhoidoplasty) to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia choroby hemoroidalnej.
Polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. Absorbowane światło laserowe niszczy naczynia hemoroidalne, obkurczając jednocześnie otaczającą tkankę łączną. Proces kurczenia poduszki hemoroidalnej po zabiegu laserowym trwa do 4-6 tygodni, choć już bezpośrednio po zabiegu pacjenci odczuwają ogromną poprawę. Celem zabiegu jest przywrócenie naturalnej anatomii z zamknięciem naczynek zasilających guzek krwawniczy.
Zabiegi laserowe usuwania hemoroidów posiadają wiele zalet, należą do nich m.in.:
- znikomy dyskomfort w czasie zabiegu (brak uszkodzenia anodermy),
- brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu,
- niskie ryzyko powikłań,
- tryb ambulatoryjny procedury, zabieg szybki, bez konieczności pobytu w szpitalu,
- możliwość szybkiego powrotu do codziennych zajęć,
- zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym oraz w trybie ambulatoryjnym.
Chirurgiczne leczenie hemoroidów metodą Fergusona
- Operacja usunięcia hemoroidów (hemoroidektomia) jest wskazana, gdy pacjent ma duże, wystające poza odbyt hemoroidy, przewlekłe objawy choroby hemoroidalnej albo hemoroidy wewnętrzne, które powracają pomimo mniej inwazyjnego niż zabieg chirurgiczny leczenia.
-
Chirurgiczne usuwanie hemoroidów polega na wycięciu zmian oraz na podwiązaniu naczyń, które doprowadzają do niej krew. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym trwać ok. 30-60 minut. Po zabiegu pacjent odczuwa ból w obszarze miejsca zabiegowego, a także może pojawić się delikatne krwawienie.Okres rekonwalescencji po tym rodzaju leczenia hemoroidów wynosi 14–21 dni. Zabieg wymaga 2 dni pobytu w szpitalu.
Czym jest przetoka okołoodbytnicza?
Najprościej ujmując, jest to kanał łączący światło odbytu ze skórą okolicy odbytu, który stanowi nieprawidłowe połączenie tych dwóch przestrzeni.
Jakie są przyczyny powstania przetoki okołoodbytniczej?
W kanale odbytu znajdują się specjalne gruczoły, wydzielające płyn oraz śluz, umożliwiający łatwiejsze wypróżnianie się. Gruczoły te zlokalizowane są w kryptach. Wiadomo, że nasze jelito grube, którego końcem jest odbyt, zamieszkują liczne bakterie.
Czasami bakterie te wywołują zapalenie krypty i gruczołu, co wedle jednej z hipotez powoduje wystąpienie ropnia odbytu. Nawet przy prawidłowym leczeniu, czyli nacięciu ropnia, może dojść do powstania kanału łączącego kryptę od strony odbytu z okoliczną skórą. W miarę upływu czasu kanał ten zostaje wyścielony tkanką włóknistą i staje się przetoką odbytniczą. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania przetok, niestety nie jedyna. Do innych przyczyn przetok odbytu zaliczyć możemy: gruźlicę, choroby przenoszone płciowo oraz coraz częściej występujące nieswoiste choroby zapalne jelit.
Aby postawić właściwą diagnozę przetoki odbytu, potrzebne jest dokładne zebranie wywiadu oraz badanie przez lekarza proktologa.
Diagnostyka przetok jest trudna i tylko doświadczeni lekarze proktolodzy są wstanie ją stwierdzić.
W badaniu wykorzystuje się badanie per rectum, ERUS (USG endorektalne, TRUS). W niektórych przypadkach badania obrazowe muszą zostać pogłębione o rezonans magnetyczny miednicy, celem dokładnego zobrazowania zmian.
Chirurgiczne leczenie przetok
Zabiegi usuwania przetok odbytu wykonuje się najczęściej w znieczuleniu nadoponowym („do krzyża”). W zależności od charakteru przetoki można ją wyciąć w całości, naciąć i zostawić otwartą do gojenia lub otworzyć częściowo i założyć do jej środka gumową taśmę.
Możliwe powikłania związane z chorobą i leczeniem operacyjnym to m. in.:
- nawracające ropnie okolicy odbytu,
- przewlekła infekcja skóry przy odbycie,
- gorsze trzymanie gazów i stolca,
- nawrót przetoki,
- krwawienie po zabiegu,
- zakażenie.
Druga metoda to laserowe leczenie przetoki odbytu FiLaC
Czyli minimalnie inwazyjną metodą laserowego leczenia przetoki. Leczenie przebiega w sposób dwuetapowy. W pierwszym etapie przekłada się przez przetokę specjalną gumową pętlę. To pozwala zahamować stan zapalny i stanowi ważny element terapii. Drugi etap to zabieg laserowy. W jego trakcie wprowadza się do przetoki włókno laserowe, które emituje wiązkę światła, powodujące sklejenie się ścian. Zabieg trwa kilkanaście minut.
Leczenie przetok laserem odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co pozwala zachować wysoki komfort zabiegu. W jego trakcie nie stosuje się rozległych nacięć chirurgicznych, więc leczony obszar szybko się regeneruje. Jeszcze jakiś czas po zabiegu może dochodzić do sączenia się ropy, jednak z biegiem czasu skóra całkowicie się wygaja, a pacjent odzyskuje dawną jakość życia.
Tym bardziej, że laseroterapia nie uszkadza mięśni zwieracza. To bardzo skuteczna i bezpieczna metoda, która zyskuje na popularności.
Zalety laserowego leczenia torbieli pilonidalnej:
- operacja w warunkach ambulatoryjnych,
- niewielka ingerencja w tkanki okolicy bruzdy międzypośladkowej,
- krótki okres rekonwalescencji – gojenia,
- minimalne dolegliwości bólowe po przeprowadzonym zabiegu,
- małe ryzyko wtórnego zakażeń.
Szczelina odbytu – co to takiego?
Szczelina odbytu to nic innego jak ubytek błony śluzowej, czyli owrzodzenie w dolnej części kanału odbytu. Odsłonięcie tkanek położonych pod błoną śluzową jest przyczyną dużego bólu pojawiającego się przy oddawaniu stolca. Podrażnienie tych tkanek powoduje także odruchowy skurcz zwieracza wewnętrznego odbytu, co dodatkowo nasila dolegliwości i utrudnia defekację.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje szczeliny odbytu, ostrą i przewlekłą. Szczelina ostra powstaje w krótkim czasie i zwykle jest niewielka. Natomiast szczelina przewlekła powstaje na podłożu przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kanału odbytu. Rozwija się najczęściej w ciągu kilku miesięcy. Jest ona większa, a w jej wnętrzu mogą być widoczne włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu. Na brzegu owrzodzenia tworzy się z kolei fałd pogrubiałej skóry, który wygląda jak brodawka. Jest to tzw. guzek wartowniczy.
Chirurgiczne leczenie szczeliny odbytu
Operacja polega na wycięciu szczeliny wraz z powiększoną brodawką wewnątrz odbytu i przerosłym fałdem skórnym na zewnątrz. W przypadku dużego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, chirurg dokonuje przecięcia mięśnia, co pozwala na szybsze zagojenie się rany. Ranę wewnątrz odbytu zaszywa się, pozostawiając kilkumilimetrowy odcinek na zewnątrz odbytu nie zeszyty. Okres gojenia trwa ok. 6-8 tyg., co wymaga regularnej zmiany opatrunków oraz wizyt kontrolnych.
Zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pobytu w klinice.
Laserowe leczenie szczeliny odbytu
Do laserowego leczenia szczeliny odbytu wykorzystuje się laser CO2, który w kontrolowany sposób waporyzuje tkanki skóry, dodatkowo za pomocą lasera wykonuję się przecięcie zbliznowaciałego włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego w dnie szczeliny. Odparowanie tkanki, nawet w tak delikatnym miejscu jak kanał odbytu jest jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia, która minimalizuje ryzyko niekontrolowanego krwawienia i skraca okres rekonwalescencji pozabiegowej do minimum.
Zabieg ten jest minimalnie inwazyjny, wykonany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pobytu w klinice.
Okres gojenia trwa ok. 4-6 tyg.
Szczelina odbytu jest bolesnym, podłużnym pęknięciem błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Powstaje na skutek mechanicznego uszkodzenia wynikającego z zaparć lub biegunek. Szczelina odbytu jest drugą pod względem występowania – zaraz po hemoroidach – chorobą odbytu występującą w naszym kraju.
Ze względu na niepełną skuteczność leczenia farmakologicznego leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów. Toksyna botulinowa jest to silny inhibitor, który uwalnia acetylocholiny z zakończeń nerwowych odpowiadające za skurcz mięśni. Wstrzyknięcie toksyny powoduje zatem zmniejszenie napięcia mięśni zwieracza wewnętrznego kanału odbytu i sprzyja gojeniu się schorzenia.
Działanie toksyny utrzymuje się przez około 3 miesiące. Neurony nie ulegają uszkodzeniu – regenerują się i zostają przywrócone do poprzedniej funkcji
Zabieg trwa ok. 15-20 minut i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Wskazane jest zwłaszcza w przewlekłych szczelinach odbytu, które rzadko odpowiadają na leczenie zachowawcze.
Osoby borykające się z tym schorzeniem zapraszamy do naszych klinik – zapewniamy opiekę doświadczonych proktologów i dostęp do nowoczesnych metod leczenia.
Kłykciny kończyste to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową. Zmiany w postaci brodawek, a w późniejszym etapie – kalafiorowatych narośli, lokalizują się najczęściej w okolicach intymnych.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt seksualny, niezależnie od tego, czy jest on waginalny, oralny czy analny. Wirus może również zostać przekazany dziecku przez matkę w czasie porodu drogami natury, czyli tzw. drogą wertykalną.
Leczenie jest konieczne w każdym przypadku, ponieważ kłykciny mają tendencję do powiększania się, co może doprowadzić do istotnych dla zdrowia powikłań, w tym krwawień, nadkażeń bakteryjnych czy przemiany nowotworowej.
Warto również pamiętać, że kłykciny kończyste i brodawki płciowe są chorobą zakaźną, dlatego konieczne jest zbadanie i objęcie leczeniem także partnerów seksualnych osoby chorej.
Kłykciny kończyste u mężczyzn najczęściej zlokalizowane są na prąciu (brzeg żołędzi, okolica wędzidełka, wewnętrzna blaszka napletka), rzadziej spotykane są w okolicach ujścia cewki moczowej, na mosznie czy w pachwinach.
Kłykciny kończyste u kobiet typowo lokalizują się na wargach sromowych większych i mniejszych oraz w przedsionku pochwy. Nierzadko wykwity występują także w obrębie szyjki macicy.
Zmiany w okolicy okołoodbytniczej obserwuje się u obu płci, choć częściej spotykane są u mężczyzn. Wykwity w obrębie jamy ustnej lokalizują się głównie na języku i wargach.
W naszej klinice wykonujemy terapię z użyciem lasera CO2. Jest to metoda umożliwiająca precyzyjne usunięcie brodawek płciowych. Laseroterapia zapewnia szybkie efekty leczenia i jest szczególnie wskazana w terapii wykwitów o dużych rozmiarach, jak również zmian o trudnej lokalizacji (cewka moczowa, kanał odbytu).
Zabieg jest wykonany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 45-60 min.
Po zabiegu pacjent wraca do normalnego funkcjonowania, a na skórze pozostają małe strupki w miejscach zmian.
Efekt jest trwały, natomiast niektóre zmiany to zmiany nawracające, zatem jeśli pojawią się nowe zmiany, zabieg należy powtórzyć.
KONTAKT
Do zobaczenia
Skontaktuj się z nami i umów w jednej z naszych placówek.